شنبه ١٧ خرداد ١٣٩٩
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
از کدام قسمت سایت رضایت بیشتری دارید؟

فرمهای ضروری
دانلودها
دانستنی های فنی
اخبار و اطلاعیه ها

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
صفحه اصلی > دانستنی های فنی > ساختمانی  > فوم بتن در ساختمان 

ويژگی های عمده فوم بتن

  ۱- عامل اقتصادی : سبکی وزن با مقاومت مطلوب فوم بتن يا توجه به نوع کاربرد آن , بطور کلی به لحاظ اقتصادی مخارج ساختمان را ميزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد چون در نتيجه استفاده از آن , وزن اسکلت فلزی و ديوار ها و سقف کاهش يافته و ضمنا باعث کاهش مخارج فونداسيون و پی در ساختمان می گردد که با توجه به خواص فوق , با سبک تر بودن ساختمان , نيروی زلزله خسارات کمتری را در صورت وقوع متوجه آن می سازد .

  ۲- سهولت در حمل و نقل و نصب قطعات پيش ساخته : حمل و نقل قطعات پيش ساخته : حمل و نقل قطعات پيش ساخته با فوم بتن هزينه کمتری را نسبت به قطعات بتنی دربرداشته و نصب قطعات بعلت سبکی آنها . بسيار آسان می باشد , هر گونه نازک کاری براحتی روی پوشش فوم بتن قابل اجراست و ضمنا چسبندگی قابل توجهی با سيمان و گچ دارد .

  ۳- خواص فوق العاده عايق بودن در مقابل گرما , سرما و صدا : فوم بتن به علت پائين بودن وزن مخصوص آن يک عايق موثر در مقابل گرما , سرما و صداست . ضريب انتقال حرارتی فوم بتن ( طبق جدول شماره 3 ) بين65 0/0 تا 435/0می باشد ( ضريب هدايت حرارتی يتن معمولی بين 3/1 تا 7/1 می باشد ) استفاده از فوم بتن بعنوان عايق باعث صرفه جويی در استفاده از وسائل گرم زا و سرما زا می گردد . فوم بتن عايق مناسبی جهت صدا با ضريب زياد جذب آگوستيک به سمار می رود که در نتيجه بعنوان يک فاکتور رفاهی در جهت جلوگيری از ورود صداهای اضافی اخيرا مورد توجه طراحان قرا کرفته است .

  ۴- خصوصيات عالی در مقابل يخ زدگی و فرسايش ناشی از آن و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و آب : نظر به اينکه فوم بتن در قشرهای سطحی دارای تخلخل فراوان می باشد در نتيجه شکاف های موئين و و درزهای کمتری در سطح ايجاد می شود و اگر پوشش فوم بتن با ضخامت کافی مورد استفاده قرار گيرد در مقابل خطر نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبی خواهد داشت .

  ۵- مقاومت فوق العاده در مقابل آتش : مقاومت فوم بتن در مقابل آتش فوق العاده می باشد .

  به طور مثال قطعه ای از نوع فوم بتن با وزن فضايی 700 الی 800 کيلو گرم در متر مکعب که حداقل 8 سانتی متر ضخامت داشته با شد به راحتی تا 1270 درجه سانتی گراد را تحمل می نمايد و اصولا در وزن های پائين غير قابل احتراق است .

  ۶- قابل برش بودن : به دليل قابل برش بودن با اره نجاری و ميخ پذير بودن آن . کارهای سيم کشی و نصب لوازم برقی و تاسيسات خيلی سريع و به راحتی قابل عمل خواهد بود .

  کاربرد فوم بتن در ساختمان

  ۱- شيب بندی پشت بام : فوم بتن با صرفه ترين و محکم ترين مصالح سبکی است که می توان از آن برای پوشش شيب بندی استفاده نمود . نظر به اينکه با دستگاه مخصوص به صورت بتن يکپارچه در محل قابل تهيه و استفاده است می توان مستقيما روی آن را عايق بندی يا ايزولاسيون نمود .

  ۲- کف بندی طبقات : به دليل سبکی وزن فوم بتن و آسان بودن تهيه آن . می توان تمامی کف طبقات . محوطه و بالکن ساختمان را بعد از اتمام کارهای تاسيساتی با آن پوشانده و بلافاصله عمليات بعدی را مستقيما روی آن انجام داد .

  ۳- بلوک های غير بار بر سبک : با بلوک های تو پر به ابعاد دلخواه می توان تمامی کار تيغه بندی قسمت های جدا کننده ساختمان را با استفاده از ملات يا چسب بتن انجام داد . با اين نوع بلوک ها علاوه بر اينکه از سنگين کردن ساختمان جلوگيری می شود عمليات حمل و نصب خيلی سريع انجام می گيرد و دست مزد کمتری هزينه می شود . پس از اجرای ديوار می توان مستقيما روی آن را گچ نمود . اين بلوک ها دارای وزن فضايی بين 800 الی 1100 کيلو گرم می باشند .

۴- پانل های جدا کننده يکپارچه و نرده های حصاری جهت محوطه و کاربری در موارد خاص : جهت ساخت ديوارهای سردخانه ها . گرم خانه ها و سالن های ضد صدا می توان در محل با قالب بندی . فوم بتن را به صورت يک پارچه عمودی ريخت . به دليل ويژگی عمده عايق بودن اين نوع بتن . جهت عيق بندی سردخانه ها . گرم خانه ها . پوشش لوله های حرارتی و برودتی و ...... کاربرد مهمی دارد . ضمنا به دليل اينکه عايق صدا می باشد برای موتورخانه ها و اتاق های آکوستيک مورد استفاده وسيع قرار می گيرد

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

 

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 بازدید این صفحه : 1212
 بازدید امروز : 12
 کل بازدید : 98865
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1/1719